Jak na přepis energií při koupi a prodeji nemovitosti?

15.11.2023

S prodejem či koupí nemovitosti je neodmyslitelně spojen i přepis energií na nového majitele. Jedná se nejčastěji o přepis elektřiny, plynu, vody a tepla. Jak přepis co nejlépe udělat a na co si dát pozor?

Kdy se přepis provádí?

Přepis energií se standardně provádí po předání nemovitosti. Při předání s vámi dobrý realitní makléř zpracuje předávají protokol, jehož součástí jsou i stavy měřidel (elektroměr, plynoměr atd.). Tyto stavy budete při přepisu potřebovat. Nový dodavatel totiž až tolik neřeší, k jakému datu přepis děláte, ale k jakému stavu měřidla to je. Pokud s vámi makléř předávací protokol nedělá, bude nutné si stavy opsat. Nezapomeňte ani na čísla měřidel!

Na co si dát pozor?

Při přepisu energií může nastat několik komplikací. Tou nejčastější je absence některých údajů, bez kterých nelze energie převést. Nejčastěji jde o číslo elektroměru či plynoměru. Nepříjemností pak je nutnost návratu k měřidlu, opsání čísla a opětovná návštěva pobočky dodavatele. Naštěstí to již více a více dodavatelů umí zpracovat i elektronicky, bez fyzické návštěvy. 

Někdy se také stává, že původní majitel odhlásí odběrná místa ještě před předáním nemovitosti. To se stává nejčastěji v případě, že v bytě či domě už nebydlí. Pokud však nový majitel nepřihlásí odběrné místo znovu dostatečně rychle, bývá odmontován elektroměr/plynoměr. Při nastěhování tak může nový majitel zjistit, že bude třeba ještě týden bez elektřiny. A to nepotěší. 

Jak to tedy co nejlépe vyřešit?

Ideální variantou je zajištění přepisu co nejdříve po předání nemovitosti. Buď přímo na místě elektronicky, pokud to jde a nebo fyzickou návštěvou pobočky dodavatele. 

Naši realitní makléři dokáží zajistit přepis energií dokonce za vás. Usnadní to práci jak prodávajícím, tak i kupujícím. A realitní makléř alespoň ví, že vše proběhne v pořádku a ve správný čas. 

Další články