Úschova peněz při prodeji nemovitost. Nutnost nebo zbytečnost?

20.02.2024

Při převodu nemovitosti vznikají rizika, která není vhodné brát na lehkou váhu. Pro jednu stranu jde o investici často na desítky let, pro stranu druhou jde o velký obnos peněz, který chce v pořádku obdržet. Úschova peněz by v tomto případě měla být samozřejmostí. 

K čemu úschova je?

Představte si situaci, kdy kupujete nemovitost a peníze posíláte majiteli přímo na účet. Vaše riziko je jednoznačně to, že peníze obdrží, ale nemovitost na vás nikdy nepřevede a vy se budete muset soudně domáhat svých peněz. Takový spor ale může trvat měsíce i roky. 

V opačném případě, tedy když nemovitost prodáváte, zase riskujete, že třeba na katastru nemovitost převedete na nového majitele, ale peněz se nedočkáte. Opět by musel přijít soudní spor, což si málokdo přeje. 

Úschova peněz tento problém řeší a funguje následovně.

Kupující odešle peníze do úschovy, k nějaké třetí autoritě. Nejde tedy o účet kupujícího ani prodávajícího. Z úschovy peníze odcházejí prodávajícímu až ve chvíli, kdy je vlastnické právo převedeno na nového majitele. Strana kupující tak ví, že pokud by se vlastnictví nepřevedlo, dostane své peníze zpět. Strana prodávající pak ví, že nepřevádí nemovitosti bez jistoty získání peněz z prodeje. 

Advokátní úschova

Při advokátní peníze jsou prostředky uloženy u advokáta. Zpravidla má každá transakce svůj oddělený účet a díky tomu jsou peníze v bezpečí. Advokát navíc velmi často připravuje i smluvní dokumentaci (kupní smlouvy, plné moci atd.), a je tedy logické, že dělá i úschovu peněz. 

Naše realitní kancelář využívá tento typ úschovy při každé transakci. 

Bankovní úschova

Mnohem méně využívanou možností je bankovní úschova, která funguje na stejném principu jako ta advokátní. Bankovní úschovy mají však své nevýhody. 

  • pomalé vyřizování 
  • neflexibilní úprava textace smluv
  • nerady dělají úschovy, pokud si u nich daný klient zároveň nebere hypotéku
  • vyšší cena

Notářská úschova

Nejméně využívanou úschovou je ta notářská a to zejména kvůli vyšší ceně. Oproti bankovním úschovám je

 tu pak větší flexibilita při tvorbě smluv a rychlejší je často i vyplacení peněz po splnění všech podmínek. 

Realitní úschova

Některé realitní kanceláře nabízejí tzv. realitní úschovu. Využít ji však smějí pouze v případě, že o ni klient sám projeví zájem a to písemně. Sami ji nabízet nesmí. Je podivuhodné, že jedna velká česká realitní kancelář má prakticky všechny klienty takové, kteří si tuto úschovu údajně přejí. Realitní kancelář k tomu vedou dva důvody.

Tím prvním je úspora peněz. Advokátní úschova něco stojí. Kvalitní realitní kanceláře berou tuto platbu jako investici do podnikání a bez problémů ji zaplatí. Méně seriózní kanceláře dávají advokátní úschovu za příplatek, který nemusí být zrovna malý. 

Druhým důvodem je fakt, že po dobu přepisu na katastru mohou peníze v úschově úročit. Často jde o milionové částky, ze kterých lze i za jeden měsíc získat pěkné úroky. Realitní kancelář tak zvyšuje svůj zisk. 

Z našeho pohledu je realitní úschova nejméně bezpečná, protože nejsou peníze uloženy u nezávislé autority (právník, notář, banka), ale u někoho, kdo je přímo zainteresován na transakci. Z tohoto důvodu tento typ úschovy v naší realitní kanceláři vůbec nenabízíme. Realitní kancelář v tomto typu úschovy přenáší rizika na klienta, což za nás není akceptovatelné. 

Máte další dotazy k úschovám nebo chcete pomoci prodat právě vaši nemovitost?

Zanechte nám na sebe kontakt a brzy se vám ozveme. 

Další články