Makléř a realitní kanceláře aneb parazit, který nedá pokoj?

Asi každý, kdo někdy prodával nemovitost, se setkal s tím, že jakmile si podal svůj soukromý inzerát, během hodiny mu volalo nespočet makléřů či kanceláří, které se začali předhánět v tom, co všechno nabídnout, co všechno dělají a hlavně, jak Vás to jako prodávajícího nic nestojí. Málokdo si však uvědomuje, že rozdíl není v tom, co realitky dělají a nabízí (bez tak každá nabízí stejnou službu a servis), ale v tom, co realitky neudělají, respektive nezkazí.

Makléř a realitní kanceláře aneb parazit, který nedá pokoj?Makléř a realitní kanceláře aneb parazit, který nedá pokoj?

Hlavní neduh realitní branže je hned v legislativě. Volná živnost = může jí dělat kdokoliv = trh je přesycen nekvalitou a kvantitou. A to se také děje, neboť se setkáváme s makléři, kteří nemají dostatečné zkušenosti, znalosti a ani objektivní nadhled k provádění dané činnosti. Přitom právě makléři či případně realitní kanceláře, nakládají s důvěrnými informacemi, nakládají s financemi, nakládají se soukromím. Skutečnost volné živnosti snižuje kvalitu v činnosti, která přeci jen vyžaduje určitou expertizu a má přinést pro prodávající a kupující určitou přidanou hodnotu.

Podívejme se na nejčastější prohřešky, čím realitní branže kazí své renomé a dehonestují svůj význam:

 

Inzerce bez souhlasu majitele aneb jsem neschopný makléř, tak proto.

Je bohužel běžná praxe, že makléř či realitní kancelář inzeruje a nabízí nemovitost k prodeji bez souhlasu majitele. Proč to dělají? Ve snaze získat rychle zájemce a s ním potom zaklepat na dveře majitele nemovitosti a říct: „máme zájemce, chce dům, tady nám to podepiš“.

Asi se dá pochopit, že v přesyceném konkurenčním prostředí je těžké získat zakázku, ale tímto způsobem říká makléř dvě věci:

  • Jsem neschopný a neumím si získat majitele, přesvědčit jej o svých kvalitách, a tak to musím obejít.
  • Nastavuji s majitelem už na začátku vztah založený na všem možném, jen ne na důvěře

 

Neprofesionální nepřipravenost či vědomý záměr podvést?

Asi není nic horšího, než když se jdete podívat na nějakou nemovitost či pozemek a makléř neví zásadní informace nebo ještě hůř, uvádí informace nepravdivé. Staly se případy, kdy zájemce se jde podívat na prohlídku stavebního pozemku za rozumné peníze, přesto v hodnotě stavebního pozemku a až později zjistí, že: se nejedná o stavební pozemek, že tam nejsou žádné sítě, že tam nelze stavět dle územního plánu žádný rodinný dům, že možná je to zmíněno v územním plánu, ale ten ještě nebyl schválen, že je pozemek v ochranném pásmu památkového území, atd… atd.

Asi bychom si tedy mohli položit dvě základní otázky:

  • Je makléř natolik neprofesionální, že klíčové a zásadní informace neověřil, nezjistil či neuměl zjistit?
  • Nebo si je makléř velice dobře vědom, že prodává stavební pozemek, i když ví, že se jedná o močál, ve kterém by se akorát tak dobře utopily miliony kupujícího, avšak ne makléřova provize

Těžko říct, co je horší, ale v obou případech jsou toto hlavní důvody, proč lidé dostávají kopřivku při vyslovení slova realitní makléř.

 

A svět se točí a točí a vratná rezervace stojí a stojí…

Rezervační záloha je již složená, tak proč teď spěchat? Někdy se stane, že rezervační záloha je vratná a to z toho důvodu, že kupní cena je hrazená hypotékou či úvěrem a to v celé výši, tedy kupující mají nárok na vrácení rezervační částky. To je v pořádku, realitní kancelář s tím počítá (svou provizi dostane z kupní ceny) tak bylo dohodnuto, vše je v pořádku. No…ale proč s tím spěchat, vždyť úroky ze 100tisícové rezervace (obzvlášť pokud jich má realitní kancelář v bance 10 – 15) nemusí být zrovna zanedbatelné, když nám tam poleží na účtu pár měsíců,… a tak se to začne všechno záměrně zpomalovat. Návrh kupní smlouvy trvá měsíc a třikrát se předělává, neboť jej realitka záměrně připravuje stupidní tak, aby bylo nespočet připomínek z obou stran. V nejlepším případě se to pokusí sehrát tak, že vlastně jeden nebo druhý odstoupí, avšak rezervace zůstane a stále je šance tu nemovitost prodat příště. Pak se zdržuje jiný proces, třeba odnesení na katastr. Potom se jakože omylem stane chyba, díky které se to vrátí z katastru a další měsíc je pryč…. potom se musí domluvit konečná přejímka. No a potom už by tedy měli tu rezervaci vrátit…. oni jí vrátí,…ale i na konci to ještě malinko protáhnou, důvod se vždycky najde.

ReklamaSpolupracujeme

Fincentrum